Velké kočky dokážou odlišit známé hlasy od neznámých, zjistila studie

Přidat na Seznam.cz

Tygři, gepardi, levharti i kočky domácí, reagují na známé hlasy jinak než na ty neznámé.

Velké kočky, od tygrů po gepardy, mohou působit samotářsky, vědci ale zjistili, že dokážou rozlišit známé a neznámé lidské hlasy, což naznačuje, že i zvířata, která se vyhýbají životu ve skupinách, nejsou ani zdaleka tak sociálně neobratná, jak jsme si mysleli. Ačkoli jsou kočky často vykreslovány jako poněkud odtažité, vědci již dříve zjistili, že domestikované kočkovité šelmy dokážou rozeznat hlas svého majitele od hlasu jiných lidí.

Kočky mají vyvinutý sluch pro různé tóny

V nové studii vědci zjistili, že exotičtí příbuzní domácích mazlíčků, včetně tygrů, gepardů a pum, mají vyvinutý sluch pro různé tóny , alespoň pokud žijí v zajetí.

Profesorka Jennifer Vonková z Oaklandské univerzity v Rochesteru ve státě Michigan, která je spoluautorkou výzkumu, uvedla, že tato zjištění by mohla odrážet potřebu těchto zvířat ve volné přírodě identifikovat vlastní mláďata a sledovat, kdo se může nacházet v jejich blízkosti.


Ve studii popisuje Vonková se svými kolegy, jak studovali lvy, levharty, servaly a další exotické druhy koček, které žily v zajetí.

Studie s hlasovými nahrávkami

Po počáteční pilotní studii, které se zúčastnilo sedm koček pěti druhů, provedl tým rozsáhlejší studii zahrnující 24 koček deseti druhů, z nichž 16 bylo odchováno člověkem a osm odchovala vlastní matka.
Každá kočka byla vystavena zvukovým nahrávkám tří neznámých lidí, kteří říkali stejnou větu –⁠⁠⁠⁠⁠ „Dobré ráno, jak se dnes máte?“ –⁠⁠⁠⁠⁠ následované nahrávkou téže věty známým hlasem, například hlasem chovatele zvířete. Poslední nahrávka obsahovala jiný neznámý hlas, který frázi opakoval.

Tým zaznamenával a analyzoval reakce a chování koček v reakci na každou nahrávku –⁠⁠⁠⁠⁠ například změnu pohledu, pohyb hlavy, pohyb směrem ke zvuku nebo od něj nebo hlasové projevy, jako je syčení nebo vrčení.
Výsledky ukázaly, že bez ohledu na pohlaví nebo na to, zda byly kočky chovány člověkem nebo vlastní matkou, reagovaly na známý lidský hlas mnohem rychleji, déle a intenzivněji než na čtyři neznámé hlasy.

Jednoznačné výsledky

„Překvapilo mě, že výsledky byly tak jednoznačné,“ řekla Vonková.
Podle týmu výsledky také naznačují, že schopnost naladit se na jednotlivé lidské hlasy není důsledkem domestikace, nýbrž důsledkem pravidelného kontaktu s lidmi, přičemž Vonková předpokládá, že podobné výsledky by se pravděpodobně objevily i u koček ve volné přírodě –⁠⁠⁠⁠⁠ za předpokladu, že by stejné lidské hlasy slyšely dostatečně často.

Zdroj: The Guardian, PeerJ