Záhadný žralok ganžský: Je tajemný „říční žralok“ lidožroutem?

Přidat na Seznam.cz

Mezi stovkami druhů žraloků, na které v moři můžeme narazit, patří k těm tajemnějším žralok ganžský (Glyphis gangetica). Kdo vlastně je tento tajuplný asijský žralok?

Výskyt: neznámý

Vědci dodnes uspokojivě nezjistili, kde všude vlastně žraloci ganžští žijí. V minulosti se soudilo, že jde o ryze sladkovodní druh, což je vzácně: většina žraloků by totiž nebyla schopna ve sladké vodě přežít, jejich organismus není tomuto prostředí přizpůsoben.

Rybáři na indickém veletoku Ganga ale podle všeho nemají o výskytu tohoto žraloka v řece ani ponětí. Když už jej pak uloví, stane se tak v moři, ne v řece, kde by je člověk patrně čekal. Dnes se ostatně zpochybňuje i to, že by šlo o říčního žraloka, patrně je pouze endemitem přilehlého moře. Přesto ale do řeky proniká.

Neprávem cejch lidožrouta?

Žralok ganžský dorůstá v maximálně dvou metrů a jeho primární kořistí jsou ryby. V povodí Gangy má pověst nebezpečného žraloka a údajně byly pozorovány i útoky na člověka.

Zde je ale veliký otazník, zda byl útočníkem opravdu žralok ganžský. I když jsou sladkovodní žraloci vzácní, přeci jen se v Ganze může objevit ještě jeden druh žraloka: žralok bělavý (Carcharhinus leucas). U toho jsou již útoky na člověka prokázány s jistotou.

A nejen to: žralok bělavý se společně s žralokem bílým (Carcharodon carcharias) a žralokem tygřím (Galeocerdo cuvieri) řadí k těm člověku nejnebezpečnějším druhům. Žraloci bělaví jsou pak schopni pronikat stovky kilometrů proti proudu řek a dokonce mohou napadat velké suchozemské savce. Více k tomuto unikátnímu žralokovi naleznete zde.

Jak je to s nebezpečností žraloka ganžského tedy stále nevíme. Za útoky mohl stát stejně tak žralok bělavý, který se navíc od žraloka ganžského vzhledově na první pohled zas tolik neliší. A nakolik se liší chováním, to těžko říct.

Bohužel lidé mají tendenci ničit a žralok ganžský se nachází na seznamu kriticky ohrožených druhů. Je tak otázka, zda ještě budeme moci o této fascinující parybě moci něco zjistit v budoucnu…

Zdroj: zivazeme.cz, wikipedia.org, MCMILLAN, Beverly a John A. MUSICK. Žraloci. HANEL, Lubomír. Svět zvířat IX.: Ryby (2)