Zajímavosti ze života berušek. Existuje asi 5 000 druhů berušek, ne všechny berušky mají skvrny

Přidat na Seznam.cz

Slunéčka sedmitečná jsou známá také jako berušky. V dávných dobách se rolníci modlili k Panně Marii, když jim škůdci začali požírat úrodu a odměnou jim byla hejna berušek, které škůdce vyhubily. Proto byly pojmenovány „brouk Panny Marie“. Z toho se nakonec stala beruška. Když už mluvíme o transformaci, berušky procházejí pozoruhodnými proměnami, než dospějí k roztomilému stvoření, které rádi vidíme.

Existuje asi 5 000 druhů berušek. Ne všechny berušky mají skvrny – některé jsou pruhované nebo jednobarevné. Krovky mohou být žluté, oranžové, červené nebo černé. Nejznámějším druhem je slunéčko sedmitečné. Slunéčka pochází z Evropy. Do Severní Ameriky byla přivezena v polovině 20. století, aby regulovala populaci mšic požírajících úrodu. Není divu, že jsou v mnoha kulturách považovány za talisman pro štěstí!

Změna je ve vzduchu

Berušky (stejně jako motýli) procházejí ve svém životním cyklu čtyřmi stádii – vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec. Nejprve samička berušky naklade drobná zlatá vajíčka na spodní stranu listů, nejlépe v blízkosti kolonie mšic. Některá vajíčka jsou neplodná a slouží jako potrava pro plodné larvy. Když se tyto larvy vylíhnou, vypadají jako malí aligátoři se šesti malými nožičkami a ostny na oranžově skvrnitém černém hřbetě. Pohybují se po zahradě a hodují na mšicích a roztočích. Během této fáze se několikrát zbaví své vnější kostry. Poté si najdou bezpečné místo a vytvoří kokon. To je stadium kukly. Nakonec se zázračně promění v dospělou berušku! Po vylíhnutí je její exoskelet měkký a světle zbarvený – trvá několik hodin, než ztvrdne a ztmavne.

Zimní pauza

Před příchodem zimy se berušky shromažďují ve velkých skupinách, aby se uložily k zimnímu spánku neboli diapauze, jak se tomu říká ve světě hmyzu. To jim pomáhá udržet si teplo a šetřit energii při nedostatku potravy. Shromažďují se ve skulinách, kmenech, budovách a dokonce i pod sněhovými závějemi. Je neuvěřitelné, že berušky vydrží v diapauze až devět měsíců, kdy nemají co jíst ani pít! Vylézají na jaře, když se oteplí na 13 °C a je k dispozici potrava.

Zdroj: sandiegozoo.org