Zvířecí sex- jak to dělají ptáci?

Přidat na Seznam.cz

Ptáci mají pohlavní styk prostřednictvím vnitřní komory zvané kloaka, kterou mají jak samci, tak samice. Ptáci samozřejmě umí létat, ale jak je to u nich s pohlavním stykem? Mohou to dělat ve vzduchu? A kde mají své pohlavní orgány?

Aby lidé pochopili ptačí sex, musí nejprve zahodit všechny myšlenky na pohlavní orgány savců, píše livescience.

Na rozdíl od savců nemá většina ptačích samců penis, jak napsal web Ornithology. Místo toho mají samci i samice ptáků tzv. kloaku. Kloaka je vnitřní komora, která je zakončena otvorem, jímž ptačí pohlavní orgány – varlata nebo vaječníky – vypouštějí spermie nebo vajíčka. Stejný otvor slouží také k jinému účelu: K vylučování močových a trávicích odpadů.
V období páření se kloakální otvory samců i samic ptáků zvětšují a mírně vyčnívají mimo tělo. Když jsou ptáci náruživí, třou si o sebe zduřelé kloaky. Sperma samce, které bylo uloženo v jeho kloace, se ukládá do kloaky samice, odkud putuje komůrkou vzhůru a nakonec oplodní vajíčko.

Ačkoli je proces ptačí inseminace podobný jako u lidí a jiných savců, ptačí Kámasútru v dohledné době neuvidíte: Ptáci obvykle provozují sex pouze v jedné poloze. A navzdory pověstem, které tvrdí opak, není možné, aby ptáci měli sex za letu.

Samec obvykle sedí na samici, která pohybuje ocasními pery do strany, aby odhalila kloaku. Samec se prohne dozadu a tře se o její kloaku. Tento jemný balanční akt často vyžaduje několik pokusů, než dojde k úspěšné kopulaci. Možná pro zábavu, nebo pro zvýšení šance na oplodnění, mají ptáci často sex mnohokrát během období páření.

Před pářením provádějí ptáci mnoho různých typů namlouvacích rituálů. Někteří předvádějí tance, jiní pro své potenciální partnery nosí peří do hnízd a další předvádějí působivé ornitologické árie, aby získali partnera, uvedl wewb Birdspot.

Zdroj: livescience.com, ornithology.com, birdspot.co.uk