Pytláci ohrožují želví populaci kvůli krunýřům. Pomoct by mohla mobilní aplikace

Přidat na Seznam.cz

Umělá inteligence dokáže snadněji odhalit nelegálně získaný želví krunýř. Mohlo by jít o průlom v boji proti nelegálnímu obchodu s volně žijícími živočichy, píše National Geographic.

Želví krunýř se díky své trvanlivosti a fascinujícímu víření průsvitných jantarových a hnědých vrstev používá po staletí k výrobě všeho možného, od šperků přes hřebeny až po nádobí.

Používaly se jako dnes plast dříve, než byl plast vynalezen, protože jsou tak poddajné,“ říká Brad Nahill, spoluzakladatel a prezident skupiny na ochranu želv SEE Turtles a badatel National Geographic.

Želví krunýř oblíbený pytláky nepochází ze všech druhů želv. Jde téměř výhradně o krunýře kriticky ohrožené karety obecné. Podle údajů bylo v letech 1884 až 1992 zabito a prodáno pro krunýře nejméně devět milionů želv těchto živočichů. Dnes na světě zbývá méně než 25 000 chovných samic a mezinárodní komerční obchod s nimi je zakázán.

Nahillova skupina vynakládá úsilí o využití moderních technologií v boji proti nelegálnímu obchodu s tímto odvěkým materiálem. Želví krunýř je často a navíc velmi věrohodně napodobován výrobky z pryskyřice, takže je obtížné rozeznat pravý krunýř od padělku. SEE Turtles s partnery ze Smithsonian OCIO Data Science Lab vytvořili aplikaci, která jim má pomoci odhalit pravé krunýře na trhu a s nimi i pytláky.

Podle Nahilla přetrvává černý trh s želvím krunýřem nejméně ve 40 zemích a je soustředěný převážně ve Střední Americe a jihovýchodní Asii. Velkou většinu zákazníků nelegálních prodejců tvoří cestovatelé na dovolené, kteří si kupují želví cetky v obchodech se suvenýry a v prodejních stáncích.

Zdroj: nationalgeographic.com