Útoky žraloků na Bahamách přibývají

Přidat na Seznam.cz

Ačkoliv útoky žraloků na lidi se vyskytují jen velmi vzácně, na Bahamách k podobným incidentům dochází poměrně často v porovnání s jinými kouty světa. Poslední obětí se takto stala pasažérka americké výletní lodi, již žralok připravil o život během šnorchlování v oblíbené oblasti, uvádí BBC News.

Osmapadesátiletá žena byla na výletě s místní cestovní kanceláří. Ačkoliv se ji podařilo zaměstnancům a rodinným příslušníkům vytáhnout z vody, zemřela na následky napadení dříve, než se ji podařilo dopravit na břeh.

V roce 2019 žraloci smrtelně napadli 21letou ženu z Kalifornie poblíž ostrova Rose Island, asi 0,8 km od úterního útoku.

Při jiném nedávném incidentu byl napaden a zraněn osmiletý britský chlapec hned třemi žraloky v jiné části Baham. Jeho otec později pro deník The Sun přirovnal útok ke scéně z filmu Čelisti.

Útoky žraloků na lidi jsou spíše velkou vzácností. Ze statistik floridské organizace International Shark Attack File vyplývá, že od roku 1749 bylo na Bahamách zaznamenáno pouze 32 útoků žraloků, což je, nutno podotknout, nejvyšší počet v regionu. Michael Heithaus, mořský biolog z Floridské mezinárodní univerzity v Miami, řekl agentuře Associated Press, že relativně vysoký počet útoků žraloků v oblasti je pravděpodobně způsoben vysokým počtem lidí ve vodách, jež jsou domovem živého mořského ekosystému.

Celosvětově bylo v roce 2021 potvrzeno 73 nevyprovokovaných útoků žraloků, z toho devět skončilo smrtí.

Zdroj: BBC News