Velký bílý žralok pronásleduje dítě na boogie boardu

Přidat na Seznam.cz

I když se dnešní titulek zná docela odstrašující, nemusíte se bát. Útoky žraloků na lidi jsou docela vzácné a často se odehrávají omylem nebo když se zvíře cítí být ohroženo.

Velký bílý žralok na obzoru

Velký bílý žralok se nachází v oceánech po celém světě, hlavně v mírných a tropických pobřežních vodách. Mohou dorůst do délky až 5 metrů a vážit až téměř 1100 kg. Jejich kůže má břidlicově šedou barvu, což je skvělé maskování, když jsou na skalnatých březích u pobřeží. Jejich břicho je pak zářivě bílé, a proto se těmto tvorům říká velký bílý. Světlá barva splývá se slunečním zářením třpytivým na hladině vody a činí ji ještě hůře viditelnou. Kořist, jako jsou lachtani a tuleni, je proto mohou snadno přehlédnout.

Mýtus, že žraloci špatně vidí, není ale pravdivý. Žralok, kterého uvidíte na níže uvedených záběrech, vidí ale moc dobře hranice boogie boardu. Vzhledem ale k jeho chování se zdá, že dítěti nehrozí žádné nebezpečí. Žraloci mají nešťastnou pověst, ale jsou to fascinující a zvědavá zvířata, jak vidíme v tomto klipu. Nakonec tento mladý žralok po krátkém prosnásledování dítěte ztratí zájem a odplave pryč.

Proč žraloci útočí na lidi?

Žraloci jsou předmětem fascinace a strachu pro mnoho lidí už odjakživa. I když jsou často zobrazováni jako zuřiví predátoři, realita je taková, že většina útoků žraloků na lidi není úmyslná. Ve skutečnosti je velká většina útoků žraloků na lidi omylem. Žraloci jsou predátoři a přirozeně zvědaví tvorové. Mohou si splést plavce nebo surfaře s jednou ze svých přirozených kořisti, jako je tuleň. To je může vést k tomu, že kousnou člověka, jen aby si uvědomili, že udělali chybu, a rychle odplavou. To je často případ v oblastech, kde jsou tuleni a jiná kořist běžná a voda je kalná nebo viditelnost omezená.

Dalším důvodem, proč žraloci útočí na lidi, je provokace. K tomu může dojít, když člověk rybaří, plave nebo surfuje v těsné blízkosti žraloka. Žralok se může cítit ohrožený přítomností osoby a může zaútočit, aby se ochránil. Tento typ útoku je pravděpodobnější, když se žralok krmí nebo má poblíž mládě.

V některých případech mohou žraloci zaútočit na lidi, protože jsou zraněni nebo nemocní. Žralok ve špatném zdravotním stavu může být agresivnější a méně schopný rozlišovat mezi kořistí a nekořistí. Navíc žralok, který je zraněný může napadnout osobu ze zoufalství nebo ve snaze chránit se.

Zdroj: AZAnimals