Zajímá vás, kolika let se dožil nejstarší pes na světě? Toto je 8 nejstarších psů všech dob

Přidat na Seznam.cz

Jaký je nejstarší pes na světě? Na internetu lze najít spoustu tvrzení o tom, že jedno plemeno vydrží déle než jiné. Nejstarší žijící psi několika velmi populárních plemen se však ve skutečnosti dožili přibližně stejného věku jako ostatní.

I když existují určité faktory, které mohou způsobit, že jedno plemeno žije v průměru déle než ostatní, faktem je, že při troše štěstí a správných podmínkách mohou zvířata mnoha plemen žít desítky let, uvádí A-Z-Animals.

Pusuke, kříženec shiba inu

Věk: 26 let, 248 dní

Pusuke pocházel z Japonska a Guinnessova kniha rekordů ho kdysi považovala za nejstaršího žijícího psa. Jelikož se jednalo o směs plemene shiba inu, očekával se od něj přiměřeně dlouhý věk, protože jejich průměrná délka života je 12 až 15 let, jak už to tak bývá.

Toto slavné zvíře se však dožilo od dubna 1985 do prosince 2011 26 let a 248 dní. To je docela úctyhodný věk. Tento pes byl v době svého odchodu uváděn v různých médiích, protože byl populární v Japonsku i v zahraničí.

Buksi, kříženec ovčáka

Věk: 27 let

Buksi, který se proslavil jako nejstarší pes v Maďarsku, měl po delší dobu více příznivců na sociálních sítích, než kdy bude mít většina lidí. Tento pes žil od roku 1990 do roku 2017, ale i po své smrti měl tento pes zaděláno na trochu slávy. Kvůli jeho dlouhému životu ho studovala univerzita ELTE a videa z tohoto procesu jsou snadno dostupná na internetu.

Adjutant, labradorský retrívr

Věk: 27 let, 98 dní

Adjutant byl oficiálně registrovaný samec labradora a také se může pochlubit tím, že je sedmým nejstarším známým psem v historii. Adjutant žil od roku 1936 do roku 1963, tedy celkem 27 let a 98 dní.

Adjutant je možná nejpůsobivějším psem z celé skupiny. Důvodem je to, že to byl labradorský retrívr a ti žijí v průměru kratší dobu ve srovnání s ostatními, na které se zde podíváme. Průměrná délka života se pohybuje v rozmezí 10 až 12 let, o to působivější je, že se dožil více než 27 let.

Mopslík Snookie

Věk: 27 let, 284 dní

Snookie vyniká tím, že se na seznam dostala nedávno, protože zemřela teprve v říjnu 2018. Tento mops byl na světě od začátku roku 1991. Celkově tak byla na světě 27 let a 284 dní. Tak dlouhý život je docela pozoruhodný, protože plemeno mopsů se v průměru dožívá jen 13 až 14 let. Žila v Jihoafrické republice a je také jediným psem z Afriky na tomto seznamu. Mopsové mají tendenci se na světě nějakou dobu udržet, jsou známí tím, že jsou plemenem, které přežije ostatní. Snookie se dokonce dostala do Guinnessovy knihy rekordů jako jeden z nejstarších psů vůbec.

Velšská kolie Taffy

Věk: 27 let, 211 dní

Taffy byl velšská kolie, která pocházel ze Spojeného království. Velšské kolie jsou jedním z nejinteligentnějších plemen a velmi snadno se cvičí, což z nich dělá ideální pracovní psy.

V roce 1998 byl Taffy zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako jeden z nejdéle žijících psů. Byl velšskou kolií, což je kříženec velšského ovčáka a border kolie. Opět se zde objevuje téma nejstarších psů vůbec, kteří pocházejí z inteligentních plemen.

Butch, nejstarší bígl

Věk: 28 let

Bíglové byli původně vyšlechtěni jako pachoví psi k vystopování drobné zvěře, většinou králíků a zajíců. Zajímavé je, že právě bígl jménem Butch drží druhé místo.

Butch pocházel ze státu Virginie ve Spojených státech. Butch se od několika dalších psů na tomto seznamu odlišuje tím, že kdysi držel titul z Guinnessovy knihy rekordů pro psa, který žil nejdéle, ale zároveň byl stále naživu, když tento titul oficiálně držel. V době své smrti byl na světě od roku 1975 až do roku 2003, tedy ve věku něco málo přes 28 let.

Bluey, australský honácký pes

Věk: 29 let, 5 měsíců

Nejvyšší spolehlivě zaznamenaný věk psa je 29 let a 5 měsíců u australského dobytkáře jménem Bluey, jehož majitelem je Les Hall z Rochesteru ve státě Victoria.

Vzhledem k tomu, že zemřela v roce 1939, neexistuje o ní mnoho podrobných záznamů. Víme však, že žila v Rochesteru ve státě Victoria v Austrálii. Byla to velmi vytížená fena a pracovala s ovcemi a dobytkem více než dvě desetiletí. Tento aktivní život možná přispěl k její dlouhověkosti, protože víme, že pravidelný pohyb je pro zdraví psa důležitý.

Průměrná délka života tohoto plemene se však stále pohybuje jen kolem 13,4 roku, což je méně než polovina toho, jak dlouho žila Bluey.

Farmářský pes Bobi, 30 let

Nejstarším psem, který však právě překonal světový rekord v psí dlouhověkosti, je farmářský pes jménem Bobi, o němž píšeme zde. Ve věku 30 let se stal nejstarším žijícím psem na světě, a překonal tak čivavu Spika, která držela tento rekord jen dva týdny, i Bluey.

Zdroj: a-z-animals.com